Keramický závod

 

 

Kvalitní finská keramika

Keramička Pentik je nejseverněji položená keramička na světě. Leží blízko Severního polárního kruhu v městečku Posio ve Finsku. Během 45ti let fungování vytvořil Pentik výrobní technologie, které jsou jedinečné na celém světě. Tato technologie umožňuje vyrábět různé výrobky také v malých sériích či počtech. V průběhu let se z našich učňů stali mistři ve výrobě keramiky. Naše keramička má 35 zkušených zaměstnanců a vyrábí přibližně 300.000 keramických produktů ročně.

Jak se z myšlenky stane výrobek?

Vše začíná na kreslící desce.

 

Naši čtyři designéři Anu Pentik, Minna Niskakangas, Lasse Kovanen a Liina Harju, vytváří nadčasové a kvalitní keramické výrobky jak pro sezónní, tak i pro celoroční kolekce společnosti Pentik.

Materiály, formy a odlitky

 

Keramickou hlínu si připravujeme sami. Živec a křemen pochází z Finska. Výrobky jsou tvarovány v sádrových formách, na strojích, nebo ručně.

Keramická ouška a vypalování

 

Ouška jsou připevňována k hrnkům ručně a hrany jsou uhlazovány. 4 vypalovací pece jsou nahřívány LPG. Vypalovací teplota je 900 st. Celsia a doba vypalování trvá 24 hodin. Zbytkové teplo vypalovacích pecí je prodáváno do městské vytápěcí sítě.  

Dekorování

 

Specializujeme se na dekorování podle šablon nebo malujeme ručně a celý proces dokončujeme nanášením naší vlastní umělecké glazury. Keramické zboží je zdobeno ručně a veškeré nářadí potřebné k dekorování je také vyráběno v Posiu. Zdobící barvy jsou mixem keramické hlíny, keramického barviva a glazury.

Keramické glazování

 

Glazura je nanášena na výrobek strojem, sprejem nebo ručně. Poté je glazurovaný výrobek v peci při 1235 stupních Celsia 11,5 hodiny. Pokud se výrobek v průběhu tohoto procesu poškodí či rozlomí v peci, je použit v mozaice, která zdobí stěnu muzea v Posiu.

Dekor a broušení

 

Po glazovacím procesu, je na výrobek nanesený dekor a je znovu dán do pece, aby se rozpustil na glazovaný povrch. Když je vzor hotový, dojte k vyhlazení výrobku do hladka. Potom jsou produkty roztříděny a umístěny na balící pult. Balíky jsou poté odeslány do logistického centra, odkud pokračují do obchodů a nakonec do vašich domovů.

 

Výroba svíček

 

V Posiu jsou ručně vyráběny svíčky za použití různých forem, které si také tvoříme. Barevný parafín je nalit do forem, které v sobě již mají knot. Po odlití, jsou svíčky vyjmuty z forem, finálně upraveny a označeny štítkem Pentik Finland. Poté jsou opatrně zabaleny a odeslány do logistického centra k přepravě do obchodů. Nakonec jsou svíčky dárkově zabaleny a objeví se na jídelních stolech či při speciálních příležitostech.